Skupina Technologie dopravy zajišťuje kromě uvedených projektů také výuku následujících předmětů ve své působnosti:
Cílem předmětu je naučit posluchače základním metodám dopravní technologie, dopravního plánování a organizace dopravy, ve vazbě na provozní technologii jednotlivých druhů dopravy.
Po absolvování předmětu bude student schopen navrhnout dopravní obsluhu konkrétního území veřejnou osobní dopravou v závislosti na struktuře osídlení. Využije přitom všechny fáze procesu plánování nabídky ve veřejné osobní dopravě s následným vyhodnocením efektivity navrženého systému.
Cílem předmětu je seznámit posluchače s problémy, kterými se zabývá geografie dopravy především ve vazbě na dopravní plánování. Kromě získání teoretických znalostí je součástí kursu rovněž představení základních metod dopravně geografického výzkumu (např. regionalizace, měření dopravní dostupnosti, hodnocení úrovně dopravní obslužnosti, apod.).
Po absolvování předmětu bude student schopen sestavit nabídku v systémech veřejné osobní městské a regionální kolejové dopravy v praxi, vytvořit optimální síť linek, navrhovat jízdní řád v závislosti na linkovém vedení a oběhu vozidel, vytvořit modelový turnus provozního personálu.
Po absolvování předmětu bude student schopen systematicky navrhovat provozní koncepce a nutné úpravy infrastruktury plynoucí z požadavků provozu - dosažení systémové jízdní doby. Absolvent bude schopen kvantifikovat vynaložené náklady a náklady provozní koncepce. V navržených dopravnách bude schopen vypočítat staniční provozní intervaly.
Cílem předmětu je seznámit studenty se silniční dopravou v ČR (včetně mezinárodní dopravy) v právních, technických, technologických, logistických a bezpečnostních souvislostech.
Seznámení s principy dopravního plánování, zejména se zaměřením na čtyřstupňový model. Vysvětlit, jak se vytváří dopravní modely a jaké jsou jednotlivé fáze návrhu. Získání zkušeností při tvorbě modelu na praktickém projektu. Model je vnímán jako nástroj pro růst měst. Cílem musí být budování tzv. chytrých měst.
Navrhování síťově provázaných provozních koncepcí, plánování železničního provozu, konstrukce grafikonu vlakové dopravy, tvorba oběhů vozidel, tvorba výlukového jízdního řádu. Sestava grafikonu ve vztahu k dopravní cestě a trakčním parametrům vozidel.
Po absolvování předmětu bude student schopen systematicky hodnotit provozní koncepce prověřené pomocí simulace skutečného průběhu provozu včetně vlivu nepravidelností a bude schopen formulovat konkrétní požadavky na úpravy infrastruktury plynoucí z navržené provozní koncepce.